Streç Film Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Streç Film Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
İçindekiler

Çok sayıda ürünü gruplandıran ve havayla temasını engelleyen plastik malzemeden üretilen streç filmler, şeffaf yapıdadır. Polietilen materyalden üretilen streç film, kullanıcıya yüksek bir performans sunuyor. Tam anlamıyla ürünleri tozdan, kirden ve birtakım bakterilerden koruyan streç film, özellikle ambalajlama sırasında sıklıkla kullanılır. Endüstriyel alanlarda hizmet veren kuruluşların kullanmış olduğu streç filmler, kullanım alanlarına göre farklı türlere sahiptir.

Yapılarına ve kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahip olan streç film aynı zamanda ekonomik ürünlerdir. Genel olarak işçilikten tasarruf sağlanmasına zemin oluşturur. Ambalajlama ve paketleme alanında kullanılan bu streç film paketleme yapıldığı ürünlerde ayrıca koku ve tat bırakmamaktadır. Aynı zamanda streç filmler doğa dostu ürünlerdir. Geri dönüşüm özellikleri bulunur.

Streç film yapısı gereği yapışma, esneme ve uzama özelliğine sahiptir. Dolayısıyla sadece gıdaların paketlenmesinde değil hemen her eşyanın, nesnenin paketlenmesinde kullanılmaktadır.

Streç Film Nedir?

Streç film denilen ürün bir nevi plastik materyalden üretilen, paketleme malzemeleri içinde özellikle esnek olması nedeniyle rahatlıkla kullanılabilen kullanışlı ve dayanıklı bir üründür. Hemen her sektörde ihtiyaç duyulan bir ürün olmakla birlikte ayrıca ekonomiktir. Bu ambalaj ürününün çok farklı kullanım alanları bulunur. PVC veyahut Polietilen yapıya sahip olduğu için endüstri sektöründe sıklıkla tercih edilir.

Streç film genel olarak hangi üründe kullanılırsa kullanılsın ürünleri gerek tozlardan gerekse kir nem gibi durumlara maruz kalmaması adına kullanılır. Gıda sektörü başta olmak üzere çok sayıda alanda kullanılan streç filmler, günümüzde taşımacılık alanında da sıklıkla tercih edilmektedir. Zira taşıması yapılacak olan eşyaların paketlenmesinde streç filmler ürünü tam anlamıyla kaplaması ve ürüne zarar gelmesini önleyebilmesi açısından oldukça gerekli olan bir paketleme malzemesidir.

Streç Film Çeşitleri Nelerdir?

Streç filmler kullanım alanlarına göre farklı çeşitlere sahiptir. Streç filmler daha sıklıkla yeme içme sektöründe ve endüstriyel alanda hizmet veren kuruluşlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanım alanlarına ve türlerine göre streç film çeşitleri şöyledir:

 • El Tipi: Genel olarak streç filmin bu türü 5 katlıdır. Cast film tekniğinden faydalanılarak üretimi yapılır. Esnek ve saran yapısı ile tüm ürünlerinizi komple sarar.
 • Makine Tipi: Makine tipi olan streç film türleri kullanıldıkları alanlarda yapışma özelliğine sahiptir. Güçlü ve esnek yapıya sahiptir.
 • Power: Power tipi streç filmler ise kolaylıkla taşınabilir. Kullanıldığı alanlarda hangi ürünü sarmak için kullanılsın hiçbir şekilde ürüne zarar ve ağırlık vermemektedir. Aynı zamanda power tipi streç film, kullanıcıya ekonomik ve pratik bir çözüm sunar.
 • Dilimli Streç Film: Streç film türleri arasında bulunan dilimli streç film, müşterilerin isteği doğrultusunda parçalara ayrılarak kişiye kullanım pratikliği sunar.
 • Palet Streç Film: Palet streç film türü makinelerde veyahut elle kullanım sırasında kullanıcıya farklı seçenekleri sunar. Geniş türde kullanım alanında sahip bir streç film türüdür.
 • Siyah Streç Film: Genel olarak şeffaf renkte olan streç filmler, endüstriyel alanlarda kullanılması için boya işlemine tabi tutularak siyah renge dönüştürülür. Lakin siyah streç film türünün kullanım açısından diğer türdeki streç filmlerden farklı yoktur. Gerek el ile gerekse makine yoluyla yapılacak olan paketleme işlemlerinde rahatlıkla kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca siyah renge sahip olan streç filmler ürünleri güneşin zararlı etkilerinden korur.
 • Sanayi Tipi: Sanayi tipi streç film denildiğinde rahatlıkla gıda sektöründe yararlanılan streç filmler akıllara gelmelidir. Elbette bu tip streç film sadece gıda sektöründe değil, kozmetik ve ilaç sektöründe de sıklıkla tercih edilmektedir. Sanayi tipi streç filmler farklı boyutlarda üretiliyor.

Streç film türleri bu şekilde olup, her bir türü kişilere kullanım kolaylığı sunmaktadır. Streç filmlerin ayrıca kullanıldığı alanlarda kullanıcıya sağlamış olduğu faydalar şu şekildedir:

 • Kullanıldığı alanlarda ürünlerin zarar görmemesini sağlar.
 • Ekonomik üründür.
 • Uzun süreli yapılacak olan taşımacılıkta var olan eşyaların taşınma sırasında zarar görmesini engeller.
 • Paketlenen maddelerin tam olarak sabit durmasını sağlar.
 • Dayanıklılık açısından ambalaj ve paketleme endüstrisinde ürünlerin kaliteli şekilde korunmasına yardımcı olur.

Streç film türlerinin her biri kullanıldığı alanlarda ekonomik birer çözüm olmakla birlikte aynı zamanda pratik çözümler sunar.

Streç Film Kullanım Alanları Nelerdir?

Streç film büyük veyahut küçük olsun hemen her sektörde faaliyet göstere işletmelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıcıların gereksinimleri ve istekleri doğrultusunda içten, dıştan olmak üzere tek taraflı veya çift taraflı olarak yapışkanlı şekilde üretilir. Farklı renklerde ve ebatlarda olabilen streç filmlerin kullanım alanları arasında:

 • Seramik
 • Gıda
 • Cam Eşya
 • Metal sanayi
 • Beyaz Eşya
 • Mobilya
 • Nakliye
 • Lojistik

Tüm bu sektörlerde sıklıkla tercih edilen Streç filmler, her kullanılan alanda hiç kuşkusuz ki ürünlerin bozulmasını, zarar görmesini engellemektedir.

Streç Film Fiyatları

Gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üretim süreçlerinde genel olarak streç filmlere gereksinim duyar. Lakin bu gereksinim neticesinde streç filmlerin işletmelere sağlayacağı maliyette önem taşır. Streç filmin hem kaliteli yapıda olması hem de ekonomik olması işletmeler adına önemli bir kriterdir. Streç film fiyatları kullanım alanına göre değişmektedir. Zira her kullanım alanına göre farklı türlerde streç filmler mevcuttur.

Özellikle sanayi tipi streç filmlerin ebatları ve uzunlukları birbirinden farklı şekilde üretimi yapılıyor. Dolayısıyla ebatları değişkenlik gösteren streç filmlerin fiyatları da farklılık göstermektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Streç film genel olarak gıdayla temas etmediği sürece mikrodalga fırınlarda zarar oluşturmaz.

Streç filmler gergin şekilde sarıldığında kesinlikle su veya hava geçirgenliği olmamaktadır.

Günümüzde daha kaliteli şekilde üretilen streç filmler kullanılan ürüne yapışmamaktadır.