Sağlık Sektöründe Kullan At Eldivenlerin Önemi Nedir?

Sağlık Sektöründe Kullan At Eldivenlerin Önemi Nedir?
İçindekiler

Kullan at eldiven günlük yaşamın içinde hayatın her alanında karşımıza çıkabiliyor. Özelikle sağlık sektöründe kullan at eldivenler hijyenik bir muayene gerçekleştirebilmek adına üretilmiştir. Hijyen açısından önemli olan bu kullan at eldivenlerin özellikleri şöyledir:

 • Nitril
 • Lateks
 • Vinil

Kullanıcıya pratik bir kullanım sunar. Kullan at eldivenler genel olarak toplu şekilde bir kutuda satışa sunulur. Bu kutularda uzun zaman kullanılacak şekilde çok sayıda eldiven bulunur. Kullan at eldivenler genel olarak kauçuk ve kumaş yapıda olmaktadır. Sağlık sektöründe gerekli olan tek kullanımlık eldivenler ayrıca çok farklı sektörlerde de kullanılmaktadır. Gıda sektöründe de tercih edilen bu eldivenler, farklı ölçülerde üretilebiliyor. Dolayısıyla el yapınıza uygun olan kullan at eldivenleri E ticaret sitemizde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ayrıca E Ticaret sitemizde toptan kullan at eldivenler de satışa sunulur. Bu şekilde toplu olarak yapacağınız eldiven alışverişleriniz hiç kuşkusuz ki daha uygun fiyatlar eşliğinde size gelecektir. Tek kullanımına uygun olan bu eldivenler antibakteriyel özelliğe sahip ve kalitelidir. Çok sayıda kullan at eldiven markası piyasalarda yer almaktadır. Lakin eldiven seçimi yaparken eldivenin fiyatına değil kullanım amacınıza yönelik olmasına özen göstermeniz gereklidir. Zira ucuz fiyatlarda satışa sunulan eldiven türleri sağlıklı ve hijyenik olmamaktadır. Kolaylıkla deforme olabilir.

Kullan At Eldiven Nedir?                                                                                                                                                        

Tek kullanımlık eldiven türleri günümüzde rahat çalışabilmek ve ayrıca hijyenin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Gerek sağlık sektöründe gerekse gıda ve çok farklı sektörlerde kullan at eldivenlere gereksinim duyulur. Gıda sektöründe ise çok farklı ölçülerde eldiven üretimi mevcuttur.

Kullan at eldivenler Termoplastik elastomerler (TPE) eldivenlerden genel olarak yapısı gereği farklıdır. Lateks ve Nitril eldivenlere göre daha şeffaf yapıdadır. Sağlık sektöründe kullan at eldiven kolay kullanım imkanının yanı sıra şeffaf olmasından dolayı kullanıcının rahat edebileceği formlardadır.

Tek Kullanımlık Eldiven Kullanım Alanları Nelerdir?

Tek kullanımlık eldivenler ya da diğer ismiyle kullan at eldivenler hayatın her alanında kullanılmaktadır. Kullanım alanları açısından geniş bir yelpazeye sahip olan kullan at eldivenler, Sağlık sektörü başta olmak üzere:

 • Gıda
 • Kimya
 • İnşaat
 • Güzellik
 • İlaç

Sıklıkla gıda ve sağlık sektöründe kullanılan tek kullanımlık eldivenler, bu sektörlerde sık kullanılmasının yanı sıra güzellik sektöründe de sıklıkla tercih edilir. Eczanelerde, ilaç sektöründe, Marketlerde olası bakteri ve virüslerden korunmak amacıyla kullanılır. Tek kullanımlık olan eldivenler, kimya ve ilaç sektöründe oldukça gereksinim duyulan ürünlerdir. Bu alanlarda faaliyet gösteren iş kollarındaki üretim tesislerinde sağlığın korunması amacıyla kullanılır. Zira kimya alanındaki üretim tesislerinde var olan ürünlerin ciltle teması kimi zaman farklı sağlık sorunlarının oluşmasına zemin oluşturmaktadır.

Kullan at eldivenler genel olarak her sektörde gereksinim duyulduğu için kullanan kişilerinde eldiven seçerken kullanım amacına uygun seçmelidir. İş sağlığı ve Güvenliği açısından da çoğu meslek gruplarında da tek kullanımlık eldiven kullanılması zorunludur. Bu eldivenlerin kullanılması ile oluşabilecek can güvenliği riskleri aza indirgenir. Özellikle son dönemlerde artış gösteren birtakım salgınlardan daha iyi korunabilmek adına tedbir amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kullan at eldivenlerin genel olarak kullanım alanları ve kullanım amaçlarını değerlendirmek istersek:

 • Sağlık Sektörü: Genel olarak hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık kurumlarında, aile sağlığı merkezlerinde ve veterinerlerde kullanılır.
 • Kimya Sektörü: Kimyasal alanlarda faaliyet gösteren üretim tesisleri, boya sanayisi alanı ve savunma sanayisi gibi alanlarda da kullan at eldivenlerin kullanılması oluşabilecek sağlık sorunlarını engelleyebilir.
 • İnşaat Sektörü: Bu sektörde daha sıklıkla ince eldiven kullanılması sağlıklı olmaz. İnşaat alanında kullanılacak olan kullan at eldivenler genellikle kauçuk materyalden yapılan sert gövdeye sahip eldiven türüdür.
 • Gıda Sektörü: İnsan gücüyle üretim yapılan bu sektörde daha sıklıkla ince yapıya sahip eldivenler kullanılır. Ürünlerin paketlenmesinde özellikle hijyenik şartların sağlanması adına kullan at eldivenlerin kullanılması zorunludur.

İnşaat sektöründe ince yapılı eldivenlerin kullanılmamasının nedenlerinden biri elbette gerek ağaç gerekse demir gibi malzemelerin taşınmasında veyahut işlem görmesi esnasında ellerin zarar görmemesi adına kullan at eldivenlerin kullanılması sağlıklı olacaktır. Tüm kullanım alanları bu şekilde olan eldivenler, kişilerin ayrıca günlük yaşamlarında da gereksinim duyabileceği ürünler arasındadır.

Sağlık Sektöründe Kullan At Eldiven Kullanmanın Önemi?

Hemen her sektörde kullanılan ve gereksinim duyulan kullan at eldivenler en fazla sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Zira sağlık sektöründe kullanılması oldukça önem arz eder. Bu alanlarda gerek doktorların gerekse tüm sağlık personellerinin kullan at eldiven kullanılması hijyenik açıdan oldukça büyük önem taşır.

Sağlıkta kullan at eldiven kullanmak zorunlu olmaktadır. Çünkü sağlık kurumlarında yapılacak her türlü işlem mutlaka mikrop ve birtakım bakterilerden korunmak adına gereklidir. Böylelikle hasta ile doktor arasında virüs transferi önlenmiş olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Tek kullanımlık olan eldiven kullanılırken ilk olarak ellerin yıkanması uygun olur. Ayrıca kullanım sonrasında da eller yıkanmalıdır. Dezenfektan gibi maddeler hiçbir şekilde elde eldiven varken kullanılmamalıdır.

Doğal plastik materyalden üretilen Lateks eldivenler yemek üretimi aşamasında rahatlıkla tercih edilebilir.

Kullan at eldivenlerin seçimi kullanım alanına, amacına uygun olmalıdır. Ayrıca kullanan kişinin el ölçülerine göre seçilmelidir.