Kullan At Bardak Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Kullan At Bardak Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?
İçindekiler

Kullan at bardaklar veyahut tek kullanımlık bardaklar olarak da bilinen bardaklar genellikle toplu kalabalığın olduğu alanlarda özellikle hijyen sağladığı ve pratiklik sunduğu için çok fazla tercih edilir. Genel olarak bu kullan at bardaklar karton ve plastik materyalden üretilir. Cam veyahut porselen bardaklara nazaran daha pratik ve kırılma olayı olmaması açısından yoğun kalabalıkların yaşandığı alanlarda kullanılır.

Tek kullanımlık bardak kalabalık alanların haricinde kullanıcıya pratik bir kullanım sunduğu için iş yerlerinde ve ofislerde de sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda fabrika veya ofis gibi alanlarda hemen herkesin içmiş olduğu bardaklardan su içmek doğru olmayabilir. Hijyen ve sağlık açısından da özellikle işyerlerinde tek kullanımlık bardakların tercih edilmesi gereklidir.

Ayrıca tek kullanımlık bardakların bir diğer tercih edilme nedeni ise işyerlerinde çok fazla kişiye cam bardak sağlanamamasıdır. Bundan dolayı kullan at bardakların kullanılması sağlıklı olacaktır.

Kullan At Bardak Nedir?

Hızlı tüketimin çok fazla olduğu günümüzde artık gerek gıda gerekse içecek sektöründe kullan at bardak kullanımı yaygınlaşmıştır. Tek kullanımlık bardak seçenekleri hızlı şekilde tüketilen gıda ve içecek sektöründe kolaylık ve hijyenik olması sebebiyle tercih edilir. Özellikle kullan at bardakların kullanıcılara sunmuş olduğu pratiklik ve kullanım kolaylığı çok fazladır. Kişi dilediği zaman istediği gıdayı veya içeceği kullan at bardak veya yine kullan at tabaklarla tüketebilmektedir.

Kimi ortamlarda sıvı tüketimi açısından cam veya porselen bardaklar uygun olmamaktadır. Bundan dolayı da tek kullanım imkanı sunan kullan at bardak kullanılması uygun olur. Ayrıca sağlık açısından da kullan at bardaklar her zaman kişilere önerilir. Zira tek kişinin kullanımına olanak sağlaması neticesinde oldukça hijyeniktir.

Kullan At Bardak Çeşitleri Nelerdir?

Kullan at bardakların kullanımı sağlık ve hijyen açısından daha uygundur. Kullan at bardakların üretildikleri materyallere göre farklı türleri bulunur. Tek kullanımlık bardaklar karton ve plastik ürünler olarak iki kısma ayrılmaktadır.

  • Plastik Bardak

Tek kullanımlık olan bardak türlerinden biri de plastik materyalden yapılmış olan bardaklardır. Lakin karton bardaklarla kıyaslandığında kalitesi daha düşüktür. Ayrıca plastik materyal kullanılarak üretilen bu kullan at bardaklarda daha çok soğuk içeceklerin tüketilmesi uygundur. Zira plastik sıcak bir içecekle temas kurduğunda büzülme yapabiliyor. Bu nedenle kişinin kullanım esnasında olumsuz bir olayla karşılaşmaması için özellikle sıcak içeceklerin tüketiminde karton bardak kullanmaları tavsiye edilir.

Plastik bardaklar daha sıklıkla okul kantinlerinde çift katlı olarak kullanılabilir. Okul kantinlerinde veya uzun yol otobüs işletmelerinde çay ve kahve servislerinde kullanılan plastik bardak kalabalık ortamlarda kullanıldığında hijyenin sağlanması açısından oldukça kullanışlıdır. Ayrıca kalabalık alanlarda yapılan çay veya kahve servislerinde çok fazla bardak yıkanmasını gerektirecek zorluğun yaşanmaması adına kullan at bardaklar tercih edilmektedir. Yalnız kullan at bardakların kullanımı sırasında özellikle plastik bardaklarda sıcak içecek tüketilmemesi gerekir. Sağlık açısından plastik bir materyalde sıcak içecekler koku yapabilir ve kişi yanma tehlikesi yaşayabilir.

  • Karton Bardak

Kullan at bardakların en kullanışlı türü olan karton bardak doğal selülozdan yapılır. Diğer kullan atbardaklarla kıyaslandığında sıcak kahve veya çay gibi içeceklerin tüketimi sırasında karton kullan at bardaklar daha pratiktir. Aynı zamanda plastik kullan at bardaklara oranla daha kaliteli olduğu için kullanan kişiye herhangi bir yanık tehlikesi oluşturmamaktadır. Hijyen açısından mutlaka kalabalık ortamlarda tek kullanımlık olan kullan at bardakların kullanılması oldukça fayda sağlar. Çok fazla insan kalabalığının olduğu alanlarda sağlığınız için özellikle kullan at bardakları tercih etmelisiniz.

Ayrıca kullan at bardak türleri arasında yer alan karton bardaklar veyahut plastik materyalden yapılan bardaklar geri dönüştürülmeye uygun bardak türleridir. Kullanım kolaylığının yanı sıra kullanılan alanlarda özellikle okul kantinlerinde uygun maliyetli olması sebebiyle tercih edilir. Karton bardaklar genel olarak kullanım alanlarına göre farklı ebatlarda üretilebilir. Dolayısıyla içeceğiniz miktara göre karton bardak seçimi yapmanız daha uygun az maliyetli olacaktır.

Karton kullan at bardaklar, genel olarak daha sıklıkla üretimi yapılan firmaların isim veyahut logolarını üzerinde bulundurabilir. Bu logo tasarımları özellikle kartondan yapılmış olan kullan at bardaklarda oldukça iyi durmaktadır. Karton bardaklar için ayrıca kağıt bardak ismi de verilir. Karton bardaklar pratik kullanımının yanı sıra kimi zamanlarda da şirketlerin tanıtım, reklam çalışmaları sırasında kullanılmaktadır. Ayrıca karton kullan at bardaklar sağlık açısından tercih edilen en iyi promosyon ürünüdür.

Pet Bardak

Plastik denilen materyal, geniş ürün yelpazesini içermektedir. Zira çok sayıda ürün plastik materyalden üretilir. Plastik ya da bir diğer tanımıyla pet bardaklar, bardak formuna uyum sağlayacak şekilde tasarlanır ve üretimi yapılır. Pet bardak içilecek olan sıvıya göre seçilmelidir. Eğer su veya soğuk içecek tüketimi yapacaksanız pet bardak kullanmanız uygun olur. Lakin sıcak içeceklerde farklı materyalden üretilen kullan at bardaklara gereksinim duyulur.

Pet bardaklar genel olarak kendi aralarında iki türdedir. Bunlardan biri şeffaf pet bardak bir diğeri de renkli olan pet bardaklardır. Özellikle insan kalabalığının fazla olduğu seminer, toplantı, veyahut özel günlerin yapıldığı etkinliklerde hijyen açısından tek kullanımlık bardakların kullanılması sağlıklı bir seçim olur.

Sıkça Sorulan Sorular?

  • Karton Bardaklar Kanserojen Madde İçerir Mi?

Doğal selülozdan üretilen karton bardaklar hiçbir şekilde kanser riski oluşturmamaktadır.

  • Tek Kullanımlık Bardak Hijyenik Midir?

Tek kullanımlık bardak adı üstünde sadece tek bir kişinin kullanabildiği bir bardak olmasından dolayı hijyen oluşturur.

  • Plastik Kullan At Bardaklar Zararlı Mıdır?

Hayır. Sitemizde yer alan plastik kullan at bardaklar kansorejen içermemektedir.