Hijyen Açısından Neden Tek Kullanımlık Bardak Tercih Edilmelidir?

Hijyen Açısından Neden Tek Kullanımlık Bardak Tercih Edilmelidir?
İçindekiler

Tek kullanımlık kullan at ürünlerin en fazla kullanılan ürünü olan bardaklar, özellikle son dönemlerde yaşanan pandemi süreci ve arkasından gelen farklı sağlık sorunları kişilerin özellikle kalabalık ortamlarda tek kullanımlık bardak kullanmalarına vesile olmuştur. Bu kullan at bardaklar bir nevi kişilerin hijyen şartlarına uyun gösterdiği için ve hızlı kullanıma müsait olduğu için işletmeler tarafından da tercih edilir. Özellikle hijyen düşkünü olan kişilerin ilk tercihi mutfak ürünlerinde tek kullanımlık bardaklar olmaktadır.

Tek kullanımlık bardakların hijyen konusunda sağladığı avantajlar oldukça fazladır. Bu avantajlarının yanı sıra aynı zamanda ekonomik olması da kullan at bardakların seçiminde artı bir durumdur. Restoran, kafe gibi yeme içme sektöründe hizmet veren mekanların seçimi de özelikle pandemiyle birlikte kullan at ürünlere karşı daha ılımlı olmuştur. Kimi zaman evlerde dahi sıcak veya soğuk içecek tüketiminde özellikle kalabalık bir ortam var ise kullan at bardak seçimi daha sağlıklı olabilir.

Hijyen koşulları göz önüne alındığında cam bardak ve tabaklar kadar tek kullanımlık olan bardakların da hijyenik olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Zira tek kullanımlık olan kullan at ürünler hiçbir şekilde bakteri ve virüs barındırmamaktadır. Tüm kullan at ürünler sıklıkla şu mekanlarda daha fazla kullanılır.

 • Okullar
 • Oteller
 • Fabrika gibi iş alanları
 • Ofisler
 • Hastaneler
 • Ticari İşletmeler
 • Self Servis Formundaki İşletmeler
 • Kahvehaneler
 • Yemekhaneler
 • Seyahat Şirketleri

Kullan at ürünlerin bu saydıklarımızın dışında da elbette kişiye bağlı olarak farklı kullanım alanları da olabilir. Kimi dönemlerde yapılan hayır ve yemekli davetlerde de kullan at bardaklar tek kullanıma yönelik olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Kullan At Bardak Özellikleri Nelerdir?

Kullan at bardakların özellikleri ve çeşitlerine değinecek olursak genel manada kullan at bardak türleri üretiminde kullanılan materyale göre farklılık gösterebilen ürünlerdir. Bu ürünler tek kullanım olanağı sağladıklarından dolayı oldukça hijyeniktir. Ekonomik ürünlerdir. Sıcak veya soğuk içeceklerin hemen her ortamda rahatlıkla tüketilmesine olanak sağlarlar.

Kullan at bardakların farklı türleri bulunmaktadır. Plastik materyalden üretilen pet kullan at bardaklar ve daha kaliteli ve dayanıklılığıyla bilinen sert karton bardaklar kullanıcılara pratik bir kullanım yaratır. Kullan at bardaklar genellikle kullanım alanına göre ve amacına göre farklı çeşitlere sahiptir. Özellikle plastik olan pet bardaklar ince şeffaf yapıda olabiliyorken kullanım amacına göre sert pet bardaklarda bulunmaktadır.

Tek kullanımlık bardak konusunda da kişilerin kullanım yerleri ve amaçlarına uygun bardakları tercih etmeleri faydalı olacaktır. Aynı zamanda kişinin bir kullan at bardak seçimi yaparken de dikkat etmesi gereken birtakım kriterler mevcuttur. İşte o kriterler şöyledir:

 • Kullan at bardak seçimi yaparken mutlaka kişi sayısına ve kullanım yerine uygun şekilde kullan at bardak seçimi yapmalısınız.
 • Sağlıklı şekilde tam bir sayı belirlemeniz hiç kuşkusuz ki tek kullanımlık olan bardaklardan beklentinizi tam anlamıyla karşılamanızı sağlayacaktır.
 • Ayrıca kullanım alanınıza göre kullan at bardak seçimi yapmanız sıcak veya soğuk içecekleri daha rahat ve tadında tüketmenize olanak sağlar.
 • Tek kullanımlık kullan at bardaklardan daha iyi verim alabilmek için mutlaka sıcak içecekler için daha kalın formda olan kullan at bardaklar veyahut soğuk içecekler içinse yine daha ince şeffaf plastik bardaklar kullanılabilir.

Tüm bu kriterlere dikkat ederek tek kullanımlık bardak seçimi yaparsanız eğer kullan at bardaklardan tam anlamıyla hijyen konusunda da sağlıklı verim elde etmiş olursunuz.

Neden Kullan At Bardak Tercih Etmelisiniz?

Tek kullanımlık olan bardakların günümüzde sık kullanıldığını ve kullanım alanlarının yaygınlaştığını düşündüğümüzde bu bardakların neden bu denli tercih edildiği konusunda da alışveriş platformlarında araştırmalar yapılmaktadır. Bu bardakların seçilmesi tam anlamıyla hijyen konusunda iyi ve akıllı bir seçim olmasının yanı sıra kullanıcılara da çok büyük avantajları da bulunur. Bu bardaklar aynı zamanda kalabalık insan topluluğunun olduğu alanlarda bulaşık yıkama sorununu da ortadan kaldırmış oluyor. Kullanıcılara ekonomik ve pratik bir çözüm sunan kullan at bardaklar mutlaka kullanım amacına uygun şekilde seçilmelidir.

Kullan at bardaklar farklı boylarda ve ebatlarda üretildiğinden dolayı her kullanım amacına hitap etmektedir. Kullan at ürünler genellikle çevre dostu ürünlerdir. Bu durumda elbette kullan at bardakların seçilmesinde bir diğer olumlu etkendir. Zira bu bardaklar kendi kendine doğaya karıştığından çevreye zarar oluşturmamaktadır.

Kullan At Bardakların Hijyen Konusunda Sağladığı Avantajlar?

Kullan at bardaklara olan talep özellikle pandemi sürecinde artmış ve o günlerden bugüne halen de salgınların olduğunu düşündüğümüzde tek kullanımlık bardak ve hijyen konuları gündemdedir. Sağlık ve hijyen koşullarının tam olarak yerine getirmek ve o şekilde yaşam sürdürebilmek artık oldukça önemli bir durum haline gelmiştir. Gerek karton olsun gerekse farklı materyallerden üretilen kullan at ürünler her biri hijyen konusunda güvenilir materyallerdir. Hiçbir şekilde bakteri ve virüslerin oluşmasına zemin oluşturmamaktadır.

Ayrıca bu ürünlerin tek kullanımlık olması ve sadece kişiye özel bir kullanım imkanı sunmasından dolayı hijyenik açıdan kişilerin özellikle tercih ettiği kullan at ürünlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kullan at bardaklar genel olarak hijyen koşullarına uygun olacak şekilde tek kullanımlık olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Tekrardan yıkanıp kullanılması sağlık açısından zararlı olabilir.

Tek kullanımlık olan bardakların genel olarak ölçüleri ise 4 oz ile 16 oz arasında tüm ölçülerde E ticaret sitemizde satışa sunulmaktadır.

Plastik kullan at bardakların üretiminde kullanılan hammadde Polipropilen maddesidir.