Gıdalarda Streç Film Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gıdalarda Streç Film Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?
İçindekiler

Streç filmler,genel olarak birtakım gıda ürünlerinin havayla temasının önlenebilmesi için kullanılan kullan at ürünler arasındadır. Streç Film için şeffaf renge sahip bir paketleme ürünüdür de diyebilmemiz mümkündür. Özellikle mutfaklarda gıdaların saklanmasında ve korunaklı şekilde muhafaza edilmesinde tercih edilir. Örnek vermemiz gerekirse kullanılan bir gıda maddesinden geriye kalan miktarın streç filmle sarılıp buzdolabına kaldırılması kapta yer alan yiyeceğin bozulmadan saklanmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla evlerde gıda ürünlerinin saklanmasında rahatlıkla kullanım kolaylığı sunar.

Streç film ve gıdalar denildiğinde streç filmlerin daha sıklıkla gıda ürünlerinde kullanılabilir olduğunu anlayabiliriz. Elbette farklı kullanım alanları olsa da daha mutfaklarda ve gıda üretim alanlarında gıdaların bozulmadan muhafaza edilmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Streç filmler çoğu zaman şarküterilerde de sıklıkla kullanılır. Zira bu alanlarda var olan çok sayıda gıda ürününün paketlenmesinde streç filmlerden yararlanılır.

Gıdalar için streç film kullanımı oldukça önemlidir. Bu şekilde her gıda tazeliğini koruyarak muhafaza edilebilir. Ayrıca Şarküteri ve gıda ürünleri haricinde streç filmler, nakliye ve lojistik sektöründe de kullanılır. Bu alanlarda eşyaların taşınma sırasında çizilme ve kırılma gibi olaylara maruz kalmaması adına streç filmlerden faydalanılması sağlıklı bir taşımacılık yapılmasını sağlar.

Streç Film Özellikleri Nelerdir?

Streç film özeliklerinden bahsetmemiz gerekirse, streç filmler plastik ve şeffaf yapıda olan bir paketleme ürünüdür. Streç film bünyesinde farklı malzemeler barındırdığı için streç filmler dayanıklılığı yüksek ürünlerdir. Streç filmler tam olarak kullanıldıkları ürünleri sararak hava almalarını engeller. Böylelikle ürün toz, bakteri gibi durumlara maruz kalmadan ilk günkü tazeliğini korur.

Streç film kullanımı esnasında eğer ısı uygulamasına maruz kalıyor ise küçülme yapar ve gevşer. Ayrıca gıdalarda streç film kullanımı kullanılan ürünün boyut ve ebatlarına göre değişiklik gösterebilir. Her bir müşterinin talebine uygun olacak şekilde içten veya dıştan, tek taraflı veyahut çift taraflı olarak üretimi yapılabilir. Streç filmlerin genel özellikler şöyledir:

 • Şeffaf renge sahiptir.
 • Her paketlenen üründe hiçbir şekilde koku yaratmamaktadır.
 • İşçilikten tasarruf yapılmasını sağlar.
 • Streç filmlerin esnek yapısı bulunur. Bu özelliği ile uygulanan ürüne tam olarak yapışır.
 • Ambalajlandığı ürüne tam olarak oturarak ürünü muhafaza eder.
 • Streç filmler ürünleri yağmur, nem ve rüzgar gibi dış etkenlerden rahatlıkla koruyabilir.
 • Gerek soğuğa gerekse sıcağa karşı dayanıklılık gösterir.
 • Çevre dostu olan üründür. %100 geri dönüşüme uygun ürünlerdir.
 • Uzama ve esneme gücüne sahiptir.

Streç filmler genel olarak hangi gıda malzemesine uygulanıyorsa o ürünlerin kokusunu ve tadını hiçbir şekilde diğer gıda ürünlerine bulaştırmamaktadır. Streç filmler özellikleri gereği keskin köşelere sahip olan ürünlerin gererek sarılmasında rahatlıkla kullanılır.

Streç Film Hangi Gıdalar İçin Uygundur?

Gıdalarda streç film kullanımı gıdaların taze ve sağlıkla kalabilmesi açışından oldukça gerekli olan bir kullan at malzemesidir. Her ne kadar gıdalarla teması uygun bulunan streç filmlerin hangi gıdalarla uyumlu olabileceği streç film kullanmak isteyen kişilerin araştırdıkları konular arasındadır. Streç filmler taze kalmasını istediğiniz hemen her sebze ve meyve için rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca sadece sebze ve meyve gibi ürünlerde değil saklanmasını istediğiniz yarım kalan peynir, zeytin, sucuk, salam  ve daha birçok şarküteri ürünlerin saklanmasında streç filmlerden yararlanılır.

Aynı zamanda gıda streç film ürünlerin buzlukta saklanmasını da kolaylaştıran bir kullan at malzemesidir. Özellikle evlere alınan kıyma veya et gibi ürünlerin de kullanılmayan kısımlarının saklanması ve bozulmadan muhafaza edilmesi için streç filmle sarılıp saklanması sağlıklı olacaktır. Ayrıca fazla yapılan hamur işleri de bir sonraki kullanım için rahatlıkla streç filmlere sarılarak bozulmasına fırsat verilmeden saklanabilir.

Streç filmler hamur işi yaparken de hamurun mayalanması aşamasında streç filmle sarılarak hamurun mayalanması için bekletilebilir. Böylelikle hemen her mutfakta bulunması gerekli olan malzemedir.

Streç Film Gıdalarda Nasıl Kullanılır?

Streç film genel olarak gıdalarda sıklıkla kullanılır. Yiyeceklerin taze ve sağlıklı kalmasını kolaylaştıran streç filmler, doğrum kullanılması suretiyle gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Doğru şekilde streç film kullanımı ise şu şekilde olmalıdır.

 • Gerektiği kadar streç film koparılması ve yiyeceğin konulduğu kasenin de tam olarak streç filmle sarılması gerekir.
 • Sarmış olduğunuz üründe hiçbir şekilde boşluk bırakmamalısınız.
 • Ayrıca streç filmi ürüne sarma aşamasında bir elinizle de streç filmi germelisiniz. Bu şekilde saklamak istediğiniz ürün iyi şekilde muhafaza edilmiş olur.

Ancak bu önerilere özen göstererek gıdalarda doğru şekilde streç filmleri kullanabilirsiniz. Streç filmlerin genel olarak kullanıcılara sağlamış olduğu avantajları değerlendirdiğimizde hiç kuşkusuz ki ürünlerin ilk günkü tazeliklerini koruyabildiklerini söyleyebiliriz.

Meze, salata, tatlı veyahut soğuk, sıcak aperatiflerin evlere servisi sırasında paketleme aşamasında sıklıkla kullanılan streç filmler, kimi zaman evlerde de ürünlerin muhafaza edilmesinde kullanılır. Tıpkı restoranlarda kullanıldığı gibi evlerde aynı amaçla kullanılır. Pandemi sonrasında da özellikle tercih edilen streç filmler, gıda ürünlerinin tozlanmaması, aynı zamanda bakteri oluşturmaması için kullanımı yaygınlaşmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Streç filmler genel olarak gıda sektöründe talep görmektedir. Lakin eşyaların korunmasında ve bir yerden diğer bir yere nakliyesi sırasında da oldukça işe yarar.

Streç filmler genellikle ürünlerin taze kalması ve uzun süre bozulmaması için kullanılır.

Elbette. E Ticaret sitemiz üzerinden streç filmlere toptan şekilde sipariş verebiliyorsunuz.