Ambalaj ve Paketleme Malzemeleri Nelerdir?

Ambalaj ve Paketleme Malzemeleri Nelerdir?
İçindekiler

Ambalaj Malzemeleri veya paketleme malzemeleri olarak ta bilinen malzemeler genel olaraktaşınması gerekli olan ürünlerin sağlam güvenli şekilde muhafaza edilmesi ve depolara teslim edilmesi adına tasarlanmaktadır. Ambalaj ve paketleme malzemeleri genellikle karton, kağıt, metal, ahşap ve plastik materyallerden üretilir. Plastik materyalden yapılan paketleme malzemeleri genellikle ürünlerin korunmasında kullanılan köpük ve kovalar olabileceği gibi aynı zamanda ürünlerin düzenlenmesini sağlayan farklı malzemelerde olabiliyor. Ayrıca kağıttan yapılan malzemeler arasında yer alan kutular ve torbalar nakliye ve taşımacılık esnasında taşınması gerekli olan ürünlerin muhafaza edilmesinde önemli rol oynar.

Ayrıca ambalaj ve paketleme malzemesi türleri arasında yer alan metal malzemeler, variller ve teneke kutuları içerir. Ahşap ambalaj ve paketleme malzemeleri arasında ise genellikle belirli bir ağırlığın üzerinde olan ürünlerin taşınmasında ve muhafaza edilmesinde kullanılan paletler ve kasalar yer alır. Diğer malzemelerden yapılmış ambalaj malzemeleri genellikle kırılacak olan eşyaların korunmasında ve saklanmasında veyahut depolara nakliye sırasında ürünlerin taşınmasını sağlayan balonlu ambalaj, yastıklama malzemeleri olarak öne çıkar. Genel olarak tüm ambalaj malzemeleri eşyaların depolara nakliyesi sırasında herhangi bir şekilde zarar görmemesi adına kullanılan malzemeler bütünüdür.

Kağıt Ambalaj Malzemeleri Nelerdir?

Kağıt ambalaj malzemeleri genel olarak ağartılmış veyahut ağartılmamış olan mukavva veya oluklu mukavvalardan meydana gelir. Mukavvalar genellikle paketleme, ambalaj ve teşhir gibi çok sayıda uygulamalarda kullanılan malzemeler arasındadır. Bu malzemeler yapıştırılma usulüyle ve prenslenmiş kağıt, karton katmanlardan meydana gelir. Mukavva şeklinde olan malzeme türleri daha sıklıkla vitrinlerde teşhir olarak veya kutu gibi ürünlerde kullanılır.

Kağıt ve karton materyalden olan ambalaj kağıdı malzemeleri gerek paketleme gerekse nakliye esnasında oldukça faydalı olan malzemeler arasındadır. Kağıt malzeme türleri arasında yer alan oluklu Mukavva türleri kolaylıkla kırılabilecek eşyaların istiflenmesinde ve nakliyesinde kişilere kolaylık sağlayan ambalaj ve paketleme ürünüdür. Ayrıca kağıt ve karton materyalinden üretilen ambalaj ve paketleme malzemeleri geri dönüşüme uygun şekilde üretimi yapılan doğa dostu malzemedir. Yapısı gereği doğada kendi kendine çözünebilen malzemelerdir. Bu malzeme türleri ekonomik olmakla birlikte aynı zamanda hafif ürünlerdir. Dolayısıyla kullanılmadığı zamanlarda kolaylıkla istiflenerek bir sonraki kullanıma kadar kolaylıkla saklanabilir. Günümüzde sıklıkla kullanılan karton ambalaj ve paketleme malzemeleri şu şekildedir:

 • Karton Koli
 • Karton Kova
 • Karton Çorba Kasesi
 • Karton Dondurma Kupları

Bu şekilde karton materyalden yapılmış olan ambalaj malzemeleri özelikle pandemi döneminde sıklıkla gereksinim duyulan ürünler arasında yerini almıştır.

Plastik Ambalaj ve Paketleme Malzemeleri Nelerdir?

Plastikler günümüzde hemen her sektörde sıklıkla kullanılan ve fonksiyonelliği fazla olan bir materyaldir. Hemen her ürün kategorisinde plastik malzemelerden yapılan farklı guruplarda çok sayıda ürünleri görebilmemiz mümkündür. Ambalaj ve paketleme malzemeleri arasında da sıklıkla kullanılan bir materyal olan plastik malzemeler gerek işletmeciler gerekse tüketiciler adına faydalı olan bir ambalaj materyalidir. Plastik ambalaj malzemeleri arasında öne çıkan malzemeler ise dondurma kapları ve yine plastik saklama kaplarıdır. Bu malzeme türü kullanıcılar açısından hafif ve taşıması kolay bulunan ürünler arasındadır.

Plastik materyalden üretimi yapılan ambalaj malzemeleri ayrıca neme ve oksijene karşı dayanıklı malzemeler olduğu için oldukça kullanışlı ürünler arasındadır. Özellikle gıda ürünlerinin taze kalmasını sağlayan ürün, geri dönüşüme uygundur. Bundan dolayı çevreye zarar oluşturmamaktadır. Bir diğer faydalı yönü de plastik ambalaj malzemeleri diğer ambalaj ürünleri malzemelerine oranla ekonomik malzemelerdir.

Hangi Türde Olan Ambalaj ve Paketleme Ürünleri Seçilmelidir?

İşletmeler ürünlerinin istiflenmesinde, paketlenme aşamasında genel olarak birtakım ambalaj malzemelerine gereksinim duyarlar. Bu daha sıklıkla plastik paketleme ürünleri olarak tercih edilse de kimi işletme sahipleri de ürünlerin niteliğine göre plastik ve karton ambalaj malzemelerinin ikisini birden de kullanmaktadır. Elbette bu durum tam anlamıyla işletmenin faaliyet göstermiş olduğu iş koluna göre biçimlenir. Birtakım kriterleri göz önüne alarak gereksinim duyduğunuz ambalaj ürünlerini seçebilirsiniz. Bu kriterler genel olarak şöyledir:

 • Maliyet: Bu kriter özellikle ambalaj ve paketleme ürünü seçimi yapılırken önem arz eden bir detaydır. Zira ürünlerin ambalajlanması sırasında malzeme seçimi de ayrı bir gider kalemini oluşturur. Dolayısıyla işletmeler açısından paketleme malzemesi fazla maliyetli olmamalıdır.
 • Dayanıklılık: Seçilecek olan ambalaj malzemesi nakliye sırasında ürünü taşıyacak kadar dayanıklı olması önemlidir. Özellikle aşırı sıcak olan yaz günlerinde yapılacak olan taşımacılık işlemlerinde ambalaj malzemesinin dayanıklılığı oldukça önemlidir.
 • Estetik ve Markalama: Paketleme süresinde kullanılacak olan malzemenin çekici olması da önem taşır. Zira ürünün markasını yansıtacağı için estetik görünümde olmalıdır. Ürünlerin satışını arttıracak kalitede ve görsellikte olması da ayrıca önemlidir.
 • Boyut ve Ağırlık: Nakliye ve taşımacılık esnasında kullanılan paketleme malzemesinin ürünlerin boyut ve ağırlığını taşıyacak seviyede olması gerekir.
 • Geri Dönüştürüle bilirlik: İşletmelerin kullanmış olduğu ambalaj ve paketleme malzemeleri ürünlerin atık miktarının azalmasında oldukça önemlidir. Bundan dolayı da ambalaj malzemelerinin çevreye uygun kolaylıkla geri dönüştürülebilme özelliğinde olması gerekmektedir.

Tüm bu kriterlere önem verilerek ambalaj ve paketleme ürünleri seçimi yapılırsa elbette işletmeler ambalajlama ve paketleme giderleri olarak daha karlı duruma geçebilirler. E Ticaret sitemiz üzerinde yer alan çok farklı materyallerden yapılmış ambalaj ve paketleme ürünlerine toptan şekilde sipariş verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular?

 • Ambalaj ve Paketleme Ürünlerinin Fiyatları Ne Kadardır?

E Ticaret sitemizde hemen her materyalden üretilmiş olan paketleme ürünlerine uygun fiyatlarla ulaşabilmeniz mümkündür.

 • Hangi Tür Paketleme Ürünü Daha Ekonomik Olur?

Genel olarak plastik materyalden olan ambalaj malzemeleri için daha ekonomik diyebiliyoruz.

 • Hangi Tür Ambalaj Malzemesini Seçmeliyim?

Sitemizde yer alan tüm ambalaj, paketleme malzemelerimiz dayanıklıdır. Kaliteli materyaller kullanmaktayız.